VI SPOTKANIE GUADALUPIAŃSKIE

Kto wstąpił przypadkowo w sobotę 10 grudnia 2011 roku przed godz. 16.30 do Lubelskiej Archikatedry, mógł być zdziwiony. Po prawej stronie ołtarza znajdowali się młodzi muzycy przebrani w ciemne stroje meksykańskich Mariachis, z sombrerami na plecach, grający na gitarach, trąbce, skrzypcach i kontrabasie, a śpiewający po hiszpańsku i po polsku. Dopiero umieszczona przed ołtarzem naturalnej wielkości kopia obrazu Matki Bożej z Guadalupe wyjaśniłaby przyczynę tej niecodziennej scenerii.
Spotkanie dla uczczenia objawień Matki Bożej św. Juanowi Diego w 1531 r. w Meksyku, odbyło się w Lublinie po raz piąty. Zapoczątkowała je rodzina państwa Beszłejów, która blisko 5 lat mieszkała w Meksyku, doświadczając tam niezwykłej protekcji Maryi oraz ogromnej przyjaźni Meksykanów i mieszkających tam Polaków. Po powrocie do Polski rodzina starała się rozpowszechnić nabożeństwo do Matki Bożej z Guadalupe organizując początkowo spotkania modlitewne w swoim domu. W ubiegłym roku ze względu na zwiększającą się liczbę uczestników odbyło się ono w kościele pw. Wieczerzy Pańskiej przy al. Warszawskiej, gdzie w organizację włączyły się działające tam grupy oraz wielu przyjaciół.
Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe przypada 12 grudnia, lecz pierwsze objawienie nastąpiło 9 grudnia, więc jak zaznaczył później w homilii bp Ryszard Karpiński „spotkaliśmy się w centrum wydarzeń”. Organizatorami tegorocznego Dnia Guadalupiańskiego była Wspólnota Porcjunkula Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz Pallotyńska Szkoła Nowej Ewangelizacji w Lublinie.
Pierwsza część uroczystości odbyła się w wypełnionej wiernymi Archikatedrze od odmówienia przed Najświętszym Sakramentem i cudownym Obrazem Matki Bożej Płaczącej oraz w znaku Guadalupe, części radosnej Różańca Świętego w intencji świętości życia ludzkiego w Ojczyźnie i na świecie. Modlitwę prowadził Franciszkański Zakon Świeckich.
Pieśnią La Guadalupana ku czci Matki Bożej ze wzgórza Tepeyac rozpoczęła się Msza św. celebrowana przez ośmiu kapłanów pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. Proboszcz Archikatedry ks. prałat Adam Lewandowski wyraził ogromną radość, że Matka Boża z Guadalupe, Patronka Świętości Życia, w ten sposób odbiera cześć w Lublinie. Cieszył się, że tak wielu ludzi pragnie się poświęcić „dla obrony najpiękniejszego daru, jaki Bóg nam dał, daru życia”.
Bp Ryszard Karpiński powiedział w homilii, że odprawiając Mszę św. pragnie spłacić dług wdzięczności wobec narodu meksykańskiego i mieszkających tam Polaków za gościnę. Był on wielokrotnie w Meksyku i widział, jak Meksykanie, mimo wielkich prześladowań w XX wieku, potrafili zachować i rozwinąć swoją wiarę, dzięki opiece Matki Bożej objawiającej się prostemu Indianinowi Juanowi Diego. Przywołał też postać inż. Jerzego Skoryny, zmarłego w 2010 r., który niezwykle zasłużył się dla sprawy Polski i Polaków w tym kraju. Dzięki niemu ponad 50 lat temu, Prymas Tysiąclecia dokonał zawierzenia Polski Matce Bożej z Guadalupe, by przez Jej wstawiennictwo uprosić uwolnienie od komunizmu. Teraz w Bazylice Meksykańskiej wśród flag państwowych, które dokonały takiego zawierzenia, znajduje się także nasza flaga narodowa. Ks. Biskup mówił o tragicznych czasach rewolucji meksykańskiej, która pociągnęła ogromne ofiary wśród tamtejszych chrześcijan, zarówno duchownych i świeckich. Wielkie odrodzenie wiary i możliwość jej publicznego wyznawania nastąpiło dopiero po wizytach Jana Pawła II w Meksyku. „Dziękujemy Matce Bożej z Guadalupe, (…) za wszystkie znaki, jakie daje Pan narodowi meksykańskiemu i narodom obu Ameryk – powiedział ks. Biskup. – Dziękujemy też Matce Bożej tutaj w archikatedrze za Jej obecność, za fakt łez, który i nas wspiera w różnych potrzebach”.
Po Mszy św., zgodnie z zapowiedzianym programem V Spotkania Guadalupiańskiego, wszyscy chętni udali się do auli w Metropolitarnym Seminarium Duchownym na meksykański posiłek, musical i inne niespodzianki. Przełożona Wspólnoty „Porcjunkula” FZŚ w Lublinie Grażyna Beszłej, w imieniu wszystkich organizatorów powitała zebranych gości i poprosiła ks. prałata Marka Słomkę, Rektora Seminarium, jako gospodarza, by pobłogosławił posiłek, który przygotowano. Nad programem czuwała Marta Lizut wspierająca także w przeszłości przygotowanie Spotkań.
Następnie rozpoczęła się fiesta czyli poczęstunek meksykańskimi potrawami. Wśród nich były: ciepła tortilla z nadzieniem meksykańskim, guacamole, przysmak z avokado z nachos czyli chrupkami. Wszystkim bardzo smakował też gorący napój z hibiskusa, goździków, cynamonu i suszonych owoców oraz meksykańskie ciasta tres leches (trzy mleka). Wszystkie potrawy zostały pieczołowicie przygotowane przez organizatorkę spotkania, jej rodzinę i członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
Następnie kapłani, młodzież z Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz franciszkanie świeccy i przyjaciele wykonali musical autorstwa Agnieszki Beszłej „Posłanie Bożej Miłości” opowiadający o objawieniach Matki Bożej w Guadalupe. W roli Maryi Guadalupany wystąpiła autorka, a Juana Diego – ks. Tomasz Lisiecki. Ojciec Andrzej Romanowski OFMCap wspaniale zagrał postać biskupa Zumarragi. W roli wuja wystąpił ks. Tomasz Makarewicz, pallotyn. Akompaniował zespół młodzieży grającej na gitarach, pianinie, skrzypcach, trąbce i kontrabasie.
Przedstawienie wypadło bardzo pięknie. Przygotowane zostało niezwykle starannie i pomysłowo – głosy, stroje, dekoracja sceny (Julia Zubrzycka), układy baletowe, piękna muzyka i chwytające za serce słowa pieśni. Zadziwiała perfekcyjna dbałość o wierność w strojach oraz ciekawa inscenizacja, zaś odpowiednie oświetlenie stwarzało tajemniczą atmosferę. Soliści dysponowali ładnymi, ciepłymi głosami. Przedstawienie nagrodzone zostało owacją na stojąco. Wszyscy obecni na spotkaniu, trzymając się za ręce, radośnie zaśpiewali wspólnie z artystami pieśń „Zjednoczeni w wierze, zjednoczeni miłością”.
Każdy z uczestników brał udział w losowaniu karteczek z numerami. Te, które zostały odczytane, uprawniały do nagrody. Prowadzona była też zbiórka pieniężna na rzecz potrzebującej rodziny z parafii archikatedralnej. Na koniec dzieci miały zadanie adwentowe. Dla nich została przygotowana kolorowa piñata, czyli kula z rogami symbolizującymi siedem grzechów głównych. Jej rozbijanie z zawiązanymi oczyma oznaczało walkę z grzechami, zakończoną słodyczą zwycięstwa w postaci wysypujących się z kuli cukierków.
Piąte Spotkanie Guadalupiańskie, w którym uczestniczyło kilkaset osób, zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem, którego udzielił o. Marian Puta – kapucyn, asystent duchowy Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Uczestnicy wracali do domów obdarowani pięknymi różami, a wielu z zapakowanymi elegancko tortillami, które zostały przygotowane w tak dużej ilości.
Wszystkim organizatorom i wykonawcom składamy gorące podziękowania za ogromny trud i zaangażowanie przy realizacji tych wspaniałych uroczystości ku czci Matki Bożej z Guadalupe, Patronki Świętości Życia i opiekunki naszych narodów – meksykańskiego i polskiego oraz całego świata.

  Free joomla themes

Gdzie nas oglądacie

Kwartalnik Czas Maryi

Zamów Książkę

Zamów Książkę 2

VideoBlog Guadalupe

Zespół Guadalupe na Facebook

stat4u