VII SPOTKANIE GUADALUPIAŃSKIE

Od kilku lat wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Gudalupe, które wypada 12. grudnia, w Lublinie jest bardzo uroczyście obchodzone. W roku 2012 odbyło się już po raz szósty. Za każdym ma trochę inny charakter i oprawę. Jednak niezmienna jest energia pomysłodawczyni obchodów, czcicielki i propagatorki kultu Morenity z Guadalupe, Grażyny Beszłej, przełożonej wspólnoty „Porcjunkula” Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy kościele św. Piotra i Pawła w Lublinie. Jak zawsze zaangażowali się członkowie tej wspólnoty wraz z Pallotyńską Szkołą Nowej Ewangelizacji. Do grona wykonawców dołączyli też klerycy MSD w Lublinie.
Msza św. w archikatedrze miała dodatkowo uroczysty charakter, gdyż została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika w intencji księży obchodzących 25 lecie kapłaństwa. W koncelebrze uczestniczyło ok. piędziesięciu księży, w tym 27 jubilatów.
W czasie Eucharystii grał zespół muzyczno-wokalny. Odnosiło się wrażenie, że to mariachis, czyli zespół meksykański, gdyż wszyscy przebrani byli w tamtejsze tradycyjne stroje ludowe. Równie tradycyjne było instrumentarium – gitary, trąbki, skrzypce, kontrabas, piano, instrumenty perkusyjne. Śpiew był po hiszpańsku i po polsku.
W homilii ks. Arcybiskup przywołał słowa kard. Józefa Ratzingera, jakie skierował do neoprezbiterów w Monachium, po powrocie z Auschwitz, gdzie przebywał wraz z Janem Pawłem II. Mówił on o tym, co w posłudze kapłańskiej jest najważniejsze – realizowanie rzeczywistości zwycięstwa Chrystusa na polu umarłych tego świata, na którym siły cywilizacji śmierci zbierają ciągle owoce. To dawać odpowiedź życia, które zawsze jest mocniejsze śmierć. Uobecniać zmartwychwstanie, to znaczy samemu nim i w nim żyć, być znakiem Zmartwychwstałego. „Modlimy się za Was, drodzy Bracia, o odnowienie i pogłębienie sakramentu, który sprawujecie – powiedział Metropolita Lubelski. – Modlimy się o to, abyście za wstawiennictwem Dziewicy Bogarodzicy zawsze dawali świadectwo tajemnicy, która została w Waszych dłoniach dla zbawienia świata, aby Eucharystia codziennie przez Was sprawowana miała moc przemieniania ludzkich serc, moc przygotowania świata na powtórne przyjście Chrystusa, aby Wasze życie, Wasza praca była nieustannym uobecnianiem zmartwychwstania Chrystusa”.
Po Mszy św. odbył się koncert ku czci Matki Bożej z Gudalupe. Zespół muzyczny, soliści i chór kleryków wykonali niezwykle żywiołowo szereg pieśni meksykańskich poświęconych Maryi. Konferansjerem była Grażyna Beszłej. Piękne było świadectwo młodej rodziny z małym dzieckiem, a drugim jeszcze pod sercem mamy. Spotkanie zakończył Apel Jasnogórski poprowadzony przez ks. proboszcza Adama Lewandowskiego. Rozpoczął się pieśnią do słów modlitwy Pod Twoją obronę, do której muzykę napisała Agnieszka Beszłej.
Ks. Adam serdecznie dziękował za wspaniały koncert dla Maryi: „Są osoby, które dały się porwać tajemnicy Matczynej Miłości. Czuliśmy to w sercach. Chciałoby się zostać i dalej śpiewać, i wielbić Maryję. Patrzyłem na ich twarze, to nie był zwykły koncert, ale koncert dla Matki Bożej. Wielkie dzięki za to”. Słuchacze ogromnymi brawami nagrodzili wykonawców i organizatorów za to wielkie duchowe przeżycie.
Wychodzący z archikatedry zostali obdarowani małymi piñatami, czyli kulami kryjącymi w sobie słodycze, będące nagrodą za walkę z grzechami. Podobnie jak grzech, który nęci swoimi złudnym powabem, piñaty były niezwykle atrakcyjne kolorystycznie i kompozycyjnie. Wykonały je osoby ze wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i przyjaciele.
Matka Boża z Guadalupe to patronka życia poczętego, co dodatkowo potwierdziła w 2007 r. objawieniem z wizerunku w Meksyku światłem płynącym z jej dziewiczego łona. Tysiące obecnych wówczas w Sanktuarium mogło zobaczyć zarys Dzieciątka, taki, jaki jest z reguły widoczny w badań USG kobiet w stanie błogosławionym. Objawienie to było 24 kwietnia, w dniu, w którym Rada Miejska Meksyku zalegalizowała aborcję.
Oddając cześć Matce Bożej zobowiązani jesteśmy do obrony życia. Z tej okazji została zorganizowana zbiórka na rzecz dzieci w Rodzinnym Domu Dziecka.

  Free joomla themes

Gdzie nas oglądacie

Kwartalnik Czas Maryi

Zamów Książkę

Zamów Książkę 2

VideoBlog Guadalupe

Zespół Guadalupe na Facebook

stat4u