V spotkania Guadalupiańskie

Matkę Bożą z Guadalupe, w przeddzień poświęconej Jej uroczystości, lublinianie wspominali w meksykańskim stylu. W kościele księży pallotynów w Lublinie, z inspiracji rodziny byłego ambasadora Polski w Meksyku, 11 grudnia 2010 roku modlono się i świętowano.


Uroczystość ku czci La Guadalupany odbyła się w Lublinie po raz czwarty, pierwszy raz w świątyni, gdzie mogła zmieścić się większa grupa, nie zaś, jak do tej pory, w domu Grażyny i Gabriela Beszłejów. W organizacji wydarzenia pomagała córka Agnieszka, uczennica palotyńskiego liceum im. Stefana Batorego, która do chwalenia Matki Bożej na sposób meksykański zaprosiła kolegów ze szkoły i grupy Odnowy w Duchu Świętym.

Po Mszy świętej ze śpiewami w języku hiszpańskim i składaniem róż pod wizerunkiem Maryi, w sali pod kościołem zaczęła się fiesta. Zebrani usłyszeli pieśni śpiewane w Meksyku podczas "posad", zwyczaju odwzorowującego historię poszukiwania przez Józefa i Maryję miejsca na nocleg, i obejrzeli film poświęcony objawieniom. Dzieci mogły rozbić piniatę, papierową konstrukcję z siedmioma rogami symbolizującymi siedem grzechów głównych. Był także poczęstunek z meksykańskimi daniami i kawą.

Organizatorka spotkań w święto Matki Bożej z Gaudalupe, Grażyna Beszłej, należy do świeckiego zakonu franciszkańskiego. Kult patronki "maryjnego serca Meksyku" szerzy od czasu pobytu w tym kraju. Na świętowanie zaprasza co roku znajomych i przyjaciół, a także tych wszystkich, którzy w ten sposób chcą oddać cześć Maryi.

W 1531 roku Matka Boża ukazała się Indianinowi Juanowi Diego i poleciła mu wybudować kościół. Jako znak dla miejscowego biskupa, wątpiącego w prawdziwość polecenia, przekazała swój cudowny wizerunek na pelerynie, ukryty pod różami, zerwanymi na wzgórzu Tepeyac. Juan Diego został ogłoszony świętym przez Jana Pawła II w 2002 roku

  Free joomla themes

Gdzie nas oglądacie

Kwartalnik Czas Maryi

Zamów Książkę

Zamów Książkę 2

VideoBlog Guadalupe

Zespół Guadalupe na Facebook

stat4u